
Off-Page SEO оптимизация
В последната ни статия обсъдихме какво е това On-Page SEO оптимизация и разгледахме нейните основи. Както обаче споменахме и в нея, On-Page SEO оптимизацията е само един от елементите, изграждащи една добре изградена и изработена SEO стратегия.
Редно е да имате изградена стратегия, която да следвате и цели, към които да се стремите. За да можете да постигнете поставените си цели, трябва да разполагате с правилните познания и инструменти.
Off-Page SEO оптимизация
За да разберем правилно целите, а следователно и правилните методики, тактики и подходи към Off-Page SEO оптимизацията, първо необходимо е да “разберем” търсещите машини. Начинът, по който те работят, какви цели има всяка от търсещите машини и как бихме могли да се възползваме от тях.
Търсещите машини – Google, Bing, Yandex и т.н.- имат една основна задача – да предлагат на потребителите си възможно най-релевантно на техните търсения съдържание.
Това се случва, чрез обход на все по-голяма и по-голяма част от мрежата, в опит да бъдат индексирани(открити) възможно най-голям брой сайтове и най-релевантните да бъдат изведени на предни страници и позиции.
Очевидно е, че „един размер” не е подходящ за всички. Всеки сайт и респективно всяка негова страница са релевантни на определени потребителски търсения, а на други – не.
Но как търсачките определят кои са страниците с най-релевантно съдържание?
Един от множеството фактори е съдържанието на страницата. Тоест, ключовите думи, оформянето на текста, интереса на потребителите към сайта. Колкото повече време се съдържат хората на вашият сайт, достигнали до него чрез търсачка, за толкова по-релевантен го счита търсещата машина.
Ето успешен пример:
Линкове
Линковете, които вие получавате(и давате) са форма на гласуване. Колкото повече линкове получавате, толкова по-релевантен е вашият сайт. Но, както повечето други елементи на SEO оптмизиацията и този не е толкова лесен, колкото изглежда на пръв поглед.
Сайтовете, които „гласуват“ за вашата страница, чрез линкване, е необходимо също да имат висок „авторитет“ в индексацията на търсещата машина, за да може гласовете им да имат значение. Тоест, те самите е необходимо да бъдат посещавани, интересни на потребителите и да се класират на по-високи позиции по ключовите думи, които са важни за тях.
От където произлиза и още един доста важен елемент за качеството на линковете. Сайтовете, които препращат към вашият трябва да бъдат в сходна сфера, за да може резултатът да бъде оптимален.
Важно е да се отбележи и значението на т.нар. anchor text или текстът, който всъщност линква към вашият сайт.
В началото на статията има един линк с anchor text „On-Page SEO оптмизация“. Онова, което е написано в него е от значение за това как и за кои ключови думи Google(или друга търсеща машина) ще индексира вашият сайт.
Ако целта на вашата SEO оптимизиция е висока позиция за думата „маркетинг“, опитайте да говорите със собствениците на сайтовете, които „гласуват“ за вас, да използват тази ключова дума в anchor text-a.
Логично, колкото повече сайтове насочват към вас с желаната от вас ключова дума, толкова по-висока ще е вашата позиция.
Стига разбира се, да сте се погрижили за приятното преживяване на потребителите, които са стигнали до сайтът ви, да задържате интерсът им.
Заключение
Задачата, наречена SEO оптимизация не е лесна, но си заслужава. Резултатите идват по-бавно от тези на рекаламата, но остават за по-дълго.
След като вече сте се погрижили за съдържанието си – открили сте ключовите си думи, написали сте статията си и сте извършили нейната SEO оптимизация, е време да се борите за линкове. Споделяйте статията си, рекламирайте я(платено), линквайте я в други ваши(релевантни) сайтове без да прекалявате с броя на линковете, а можете и директно да помолите за линк в сайт, който смятате, че е релевантен.
Разбира се, най-лесният начин за получаване на линкове към вашият сайт е изграждането на незаменимо, полезно, интересно и стойностно съдържание.